Ninjakatten Toto och den stora kobrajakten

av Dermot O'Leary
Kartonnage, 2019

I lager
SKU
9789178931286
290 kr
Tillfälligt slut.

Om boken

Första succéboken om ninjakatten Toto

Mörkret har fallit över London, men slumra inte in riktigt än: En gigantisk dödlig kobra är på rymmen! 
Vem ska rädda staden? Få inte panik: Här kommer den perfekta nya hjältinnan - Ninjakatten Toto! Toto är visserligen blind, men det är inget problem. Faktum är att det gör henne extra stark. Som liten kattunge i Italien lärdes hon upp av en ninjamästare till att lita på sina sinnen. Hon slår till som en svartvit blixt när hon fångar upp ett hot!
Nu är frågan: Ska Toto kunna komma till räddningen och fånga den giftiga kungskobran som rymt från Londons Zoo?
Ninjakatten Toto och den stora kobrajakten är första boken i serien om ninjakatten Toto, med dramatiska svartvita illustrationer av Nick East - de tre första böckerna i serien har redan sålt i över 100.000 exemplar bara i Storbritannien! 

DERMOT O LEARY är en brittisk-irländsk författare. Han föddes 1973 i Essex, England, med irländska föräldrar. 2017 debuterade O Leary som barnboksförfattare med denna första, bästsäljande bok om ninjakatten Toto. 

NICK EAST är en illustratör bosatt i York, England. Under många år arbetade han med att utforma museer. Utöver Toto har Nick East bland annat gjort illustrationer till Knock Knock-serien. 

Läs mer

Produktdetaljer

Kartonnage
Dermot O'Leary
Ninjakatten Toto
Svenska
181
2019-09-27
1
Modernista
Toto the Ninja Cat and the Great Snake Escape
Nick East
20 x 211 x 138 mm
348 g
Hcf
9789178931286

Action & Äventyr, Katter,

Följ oss bakom kulisserna i bokens värld. Vi lägger upp opubliceringsbara bilder, mini-intervjuer och annat skoj!