Fille Fisk och hans vänner på äventyr

av Eva Lena Ekholm
Danskt band, 2013

I lager
SKU
9789185972463
199 kr
Tillfälligt slut.

Om boken

Rutan letade och letade. Basen och Pricken hjälpte henne till slut. De simmade runt och letade och började ropa efter honom:
–Fille, var är du? Fritt fram! Fille, kom! Men, det kom inte fram någon liten, glittrig fisk med stora brandgula fenor. Nu blev de riktigt oroliga. Vart hade han tagit vägen? Plötsligt såg Pricken hur det rörde sig i blåstången, nära ytan. Han ropade till de andra:
-Jag ser något röra sig däruppe. Kom med och titta! Alla tre fiskarna simmade uppåt för att se om det var Fille. När de kom närmare hörde de Fille ropa, med pipig röst:
-Kom och hjälp mig, jag har fastnat! Vännerna simmade dit och fick se att han snott in sig i en gammal trasslig fiskelina, som satt fast i tången. Fille snurrade och ryckte, men kom inte loss.
-Ta det lugnt, varnade Pricken, det blir bara värre om du snor runt så där! Vi ska hjälpa dig.
Läs mer

Produktdetaljer

Danskt band
Eva Lena Ekholm
Svenska
26
2013-12-15
1
Fri Press
210 x 210 x 3 mm
107 g
Hcf
9789185972463

Bilderböcker med mycket text,

Följ oss bakom kulisserna i bokens värld. Vi lägger upp opubliceringsbara bilder, mini-intervjuer och annat skoj!